Programowanie sterowników PLC

Programowanie sterowników PLC.Procesy automatyzacji sprawiają, że zaawansowane maszyny przemysłowe w coraz większym stopniu działają autonomicznie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie posiadały one mikroprocesorowych urządzeń zdolnych do zarządzania i przetwarzania informacji, rozwiązywania powstających problemów i ogólnego kierowania działaniem. Urządzeniami tymi są programowalne sterowniki logiczne – PLC (Programmable Logic Controllers).

Programowanie sterownika PLC to zadanie polegające na napisaniu specjalnego programu, określającego zakres i sposób funkcjonowania danej maszyny. Za pomocą zbioru algorytmów nadaje się rodzaj działania w różnych sytuacjach mikroprocesorom PLC, które następnie realizują wyznaczone im zadania całkowicie samodzielne. Dziedzina tych czynności wchodzi w zakres informatyki przemysłowej i w ujęciu makro ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki. Dobre oprogramowanie odpowiadające za zautomatyzowane zachowanie elementów produkcyjnych jest podstawą zintegrowanych strategii rozwoju dużych przedsiębiorstw.

Zasada działania sterowników PLC

Podstawą działania omawianych produktów napisany algorytm, który określa zasady cyklicznej pracy mikroprocesora. Środowisko programistyczne dołączane wraz ze sterownikiem PLC zwykle napisane jest za pomocą diagramu bloków funkcyjnych, drabinkowego, języków programistycznych podobnych m.in. do Pascala i Asemblera.

Praca sterowników podzielona jest na cykle. Na początku każdego z nich zapamiętują one i zapisują wszelkie zmiany. Po etapie autodiagnostycznym ma miejsce odczyt wejść procesu i wykonanie programu zgodne z algorytmem. Dwa ostatnie procesy to zadania komunikacyjne i ustawienia wyjść. Zawsze istnieje możliwość nadpisania kodu, aby zmienić sposób sterowania maszyną/maszynami – w tym celu automatyk musi przebudować zawartość pamięci programu.

Jakie sterowniki można zaprogramować?

SzafaStandardowe sterowniki PLC są tylko jedną odmianą dziedziny, jaką jest programowanie sterowników. Inną są mikroprocesory funkcyjne, znacznie łatwiejsze zarówno na płaszczyźnie opracowywania i wdrażania, jak i obsługiwania. Wynika to z faktu, że mogą być kierowane za pomocą stworzonych, preinstalowanych aplikacji. Do procesu tego nie jest wymagana tak bardzo zaawansowana wiedza, jak do programowania klasycznych sterowników PLC. Tego rodzaju oprogramowanie może być także dowolnie rozbudowywane, dzięki czemu zamawiający zyskuje kompleksową możliwość dopasowania w każdym momencie algorytmu do poszczególnych, bieżących zastosowań.

Innym, wartym przedstawienia rodzajem programowalnych sterowników PLC są odpowiedniki funkcyjne Saia PCD. Ich głównym atutem jest współpraca z web-serwerami, dzięki czemu zyskuje się takie udogodnienia, jak przeprowadzenie diagnostyki i ewentualnej naprawy online. Oprogramowanie dostępne przez Internet może być programowalne nie tylko za pomocą klasycznego kodowania, ale także poprzez wykorzystanie modułów graficznych.

Popyt na zastosowanie różnego rodzaju sterowników PLC stale rośnie. Tendencja ta raczej nie będzie się zmieniała przez następne dekady w związku z postępującą w wymiarze globalnym automatyzacją produkcji. Już teraz sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, aby dobrać najlepsze rozwiązania dla automatyki przemysłowej!

 

Podłączenie przewodów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usługi newsletter opisanej w Polityce prywatności. Wiem, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać Akceptuję | Close